S létem přicházejí kromě slunečných dnů i plány na letní výlety a dovolené. Zejména po dosažení vysoké míry proočkovanosti a ustoupení pandemie koronaviru si lidé po celém světě vynahrazují deficit cestování a vyrážejí do exotiky objevovat nové země i exotické chutě. Ty však mohou být rizikem pro naše trávení.
Klíčem je hydratace
Vysoké teploty v destinacích na jedné straně osvěžují, ale i prohlubují dehydrataci. Tekutiny je třeba pravidelně doplňovat i několikrát za hodinu, což je mnohem vhodnější než nárazové pití velkého množství vody.
Ve většině krajin subtropického a tropického pásma se nedoporučuje pít neupravenou vodu z vodovodu. Vodu je třeba si kupovat v lahvích a také v restauracích je vhodné upozornit číšníka, že si ji přejete přinést na stůl uzavřenou. Známe totiž případy, kdy obsluha restaurace nebo kavárny doplnila v honbě za ziskem do láhve zdravotně nevyhovující vodu z vodovodu.
V tomto případě je dokonce lepším řešením upřednostnění sycené vody. Vhodnou náhradou podezřelé vody a nápojů může být například šťáva z čerstvého kokosového ořechu, která se pije pomocí brčka. Je to výborný nápoj i při průjmu, rehydratuje a obsahuje množství minerálů a vitamínů.
První pomoc při průjmu
Další komplikací, se kterou se můžeme setkat na dovolené, je průjem. Snažit se ho zastavit hned první den není optimální, jelikož jde o proces čištění střev od toxinů. Nejrizikovější destinace pro vznik infekce jsou rozvojové země Latinské Ameriky, Afrika, Střední Východ nebo Asie, ale „přihodit“ se může prakticky kdekoli.
Nejčastější příčinou průjmu je porušení základních pravidel hygieny, požití kontaminované potravy nebo vody. V rámci prevence je proto vhodné vyvarovat se konzumaci potravy z pouličních stánků, kde se jídla připravují v improvizovaných podmínkách.
Doporučuje se také vyhnout se doteků zvířat nebo koupání v otevřených prostorách. Jídlo se má konzumovat ihned po přípravě, zeleninu je také lepší sníst tepelně upravenou než syrovou a samozřejmě před konzumací jídla je nutné si vždy umýt ruce. Bezpečné je na dovolené jíst jen ovoce, které se dá oloupat nebo uvařit.
Při průjmu je nejdůležitější přijímat tekutiny a soli. V lékárnách se prodávají speciální rehydratační roztoky, účinné jsou i iontové nápoje pro sportovce – ne však v případě dětí. Vhodné jsou i minerální vody s vysokým obsahem sodíku a draslíku nebo neslazený čaj.
Jak připravit trávení na dovolenou?
Pokud si chcete plánovanou dovolenou vychutnat naplno a nemáte v plánu prosedět slunečné dny na WC v hotelovém pokoji, jako prevence může pomoci dlouhodobé užívání probiotik. Ty je vhodné užívat už měsíc před samotnou cestou, aby ve střevech nastala rovnováha a byl pravidelně doplňován dostatečný počet prospěšných bakterií.
Při tzv. cestovním průjmu, který je způsoben bakteriemi, parazity, nebo viry nalezenými v kontaminované vodě nebo jídle, probiotika rozšíří řadu dobrých bakterií v trávicím systému, které vyrovnávají hladinu špatných bakterií zapříčiněnou viry, a riziko trávicích problémů značně snižují.
Probiotika Symprove se jako jediná dostaví do trávení živá a aktivní a ihned příznivě působí na střevní mikroflóru. Prospěšné bakterie pomohou nastolit rovnováhu a vy si budete moci vychutnávat dovolenou na pláži, ve vodě nebo kdekoli, kde si dobře odpočinete.
Pozor! Láhev Symprove nesplňuje kritéria tekutiny zabalené v příručním zavazadle, proto si ji vždy zabalte do podpalubního kufru. Pár hodin v letadle účinnost živých probiotik neovlivní.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12088524/
https://www.prelekara.sk/casopisy/prakticky-lekar/2011-11/probiotika-z-pohledu-praktickeho-lekare-klinicke-indikace-pro-podani-probiotik-vysledky-dotaznikoveho-setreni-mezi-praktickymi-lekari-36658