6 tipů, jak mít pravidelnou a zdravou stolici

6 tipů, jak mít pravidelnou a zdravou stolici

Stigma kolem vylučování je stále časté, přesto jde o základní potřebu nezbytnou pro život. Zácpa je často spojena s nevhodnou životosprávou, kterou lze upravit. Jak podpořit zdravou stolici a usnadnit vyprazdňování? Přinášíme tipy, které vám mohou pomoci.

V dnešní době se stále setkáváme se stigmatem, které s sebou nese velká potřeba. V první řadě je potřeba zdůraznit, že vylučování je jednou ze základních fyziologických potřeb pro život a její absence je života ohrožující stav. Zácpa se v populaci často pojí s nesprávnou životosprávou, kterou můžeme ovlivnit. Jak dosáhnout pravidelné, zdravé stolice, a jak se snáze vykakat?

Odstranění stolice nazýváme defekace. Tento proces nastává, když peristaltické vlny pomocí stahů posunou stolici do konečníku, a ta podráždí senzorické nervy. Samotný odchod stolice umíme regulovat vůlí, a proto dokážeme ovlivnit, zda stolici půjdeme vykonat, nebo ne. Často se u pacientů setkáváme se zácpou, tedy poruchou odchodu stolice. Ta je charakteristická subjektivními příznaky, které spočívají v následujících jevech:

  • Stolice není častá, méně než jednou za tři dny;
  • Malé množství stolice;
  • Suchá, tvrdá stolice;
  • Úplná absence stolice;
  • Pocit ne úplného vyprázdnění;
  • Vyprázdnění vyžaduje námahu;
  • Vyprazdňování vyžaduje manuální manévry.

Pravidelná stolice je téma, o kterém byste se neměli stydět mluvit

Příčiny zácpy mohou být různé. Buď se jedná o samostatné onemocnění, nebo představuje symptom při jiném onemocnění. Je důležité se o tomto tématu nestydět mluvit před lékařem. Mnohokrát se však jedná o dietní zvyky, metabolické vlivy jako jsou málo vlákniny, špatný pitný režim, nedostatek draslíku a podobně. V neposlední řadě se setkáváme s poruchou vyprazdňování z psychických příčin, sociálních a rodinných zvyků.

Níže naleznete faktory přispívající k poruchám vyprazdňování a tipy, jak na přechodnou zácpu při změně prostředí, domnělou zácpu, kterou způsobuje chorobná představa „stolice je nečistá věc“ a na funkční příčiny vyplývající ze životního stylu.

Faktory přispívající k zácpě:

  • Nedostatek pohybové aktivity, sedavý způsob života;
  • Nedostatečný pitný režim;
  • Nepravidelné stravování;
  • Strava málo bohatá na vlákninu;
  • Vědomá snaha potlačovat vyprazdňování;
  • Absence defekačního nutkání, častá u kuřáků (způsobená nikotinem).

Zdroj: Canva

Pravidelná stolice – 6 tipů, jak ji dosáhnout

1. Nácvik toaletního tréninku

Cílem je obnovit defekační reflex, čímž se stolice stane opět pravidelná a nebolestivá. Vyžaduje to však dennodenní trpělivost.

Jak na něj?

  • Vytvořte si i na toaletě klidné prostředí a vyhraďte si dostatek času, který tu strávíte sezením.
  • Nutnost pravidelnosti – Opakujte sezení na WC každý den v přibližně stejných časech.
  • Jedna návštěva toalety by měla trvat 10 až 15 minut, zopakujte ji dvakrát denně.
  • Ideální čas na první trénink je hned ráno po snídani.
  • V pohodlném sedu na toaletě mějte stehna přitažená k břichu a podložte si chodidla, čímž si vytvoříte nejlepší polohu pro odchod stolice. Pokud nemáte vhodný povrch pro podložení, můžete si pod každé chodidlo umístit kotouč toaletního papíru.
  • Dostatek času, klid a trpělivost jsou klíčem k úspěchu.

2. Dostatečné množství tekutin

Každý den začněte sklenicí vlažné vody, případně džusem či ovocnou šťávou.

3. Strava bohatá na vlákninu

Důležitá je pestrá a vyvážená strava, která obsahuje důležité množství všech živin. Dnes víme, že podávání doplňků s obsahem vlákniny se nedoporučuje. Namísto toho stačí vyvážená strava, která bude obsahovat přirozené zdroje vlákniny. Zkonzumujete každý den alespoň dvě porce ovoce a zeleniny?

Změnami směřujícími k racionální stravě s dostatečným příjmem tekutin můžeme dosáhnout měkčí stolice většího objemu a zlepšení peristaltických pohybů střev.

4. Pravidelná fyzická aktivita

Prospěšnost pravidelného pohybu platí také pro motilitu našich střev. Již 30 minut chůze pomůže trávení, formování stolice i peristaltice. Zkuste jít na záchod po pohybové aktivitě.

5. Stolice je potřeba, ne volnočasová aktivita

Spousta lidí tráví čas na záchodě s mobilním telefonem v ruce dlouhou dobu, což představuje rizikový faktor vzniku hemeroidů. Sezení způsobuje zvýšení tlaku v cévách, ty se roztáhnou a zhorší se jejich cirkulace.

6. Probiotika

Probiotické kmeny, zejména bakterie mléčného kvašení jako Lactobacillus či Bifidobacillus při podání v dostatečném množství vyvolávají zlepšení stavu a upravují trávení.

Problém s vyprazdňováním je stejným závažným zdravotním problémem jako jakýkoli jiný. Na závěr jeden tip zní: veďte si deník vyprazdňování. Stolice není vždy stejná, ani barvy, ani konzistence, ovlivňuje ji mnoho faktorů. Pokud zpozorujete, že váš problém je akutní nebo naopak dlouhodobě neustupující, konzultuje jej s vaším lékařem, který vám pomůže s pátráním po příčině.

Zdroje

https://www.solen.sk/storage/file/article/5e59ce45f44494c8a1c92dbe0a1996ce.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/PED_3_2019-Kosnacova.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/c7626791e8c742a2b3da143a4bdc6876.pdf