7 tipů, jak pečovat o své duševní zdraví

7 tipů, jak pečovat o své duševní zdraví

Dlouhá léta bylo duševní zdraví opomíjeno, terapie byly pouze pro blázny a mluvit o duševních obtížích bylo nemístné, zkrátka jedno velké tabu. Péče o naši duši má ale velmi důležitou roli v našem životě a celkovém přístupu ke zdravému životnímu stylu. Často totiž zapomínáme na to, že duševní zdraví je úzce spjato s tím fyzickým a někdy právě fyzické neduhy poukazují na vnitřní trápení. Jak tedy o své duševní zdraví pečovat každý den?

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru se studentkou psychologie Janou Albrechtovou, která edukuje veřejnost o důležitosti péče o duševní zdraví na svém profilu @czechpsychologist.

1. Dělejte, co vás baví

Jak by řekl Ben Cristovao ve své písničce: „Dělej, co tě baví s lidma, co tě baví“. To je totiž něco, co z velké části závisí na našich volbách. Mnohdy nemáme moc nad tím, do jaké rodiny se narodíme, jaké máme genetické predispozice nebo co se děje ve světě. Ale to, čemu věnujeme čas, a hlavně s kým, bychom si měli řádně promyslet. Dané činnosti by nás měly těšit stejně tak jako společnost, která je s námi. Všechny nepříjemné aktivity samozřejmě eliminovat nejde a člověk někdy musí zatnout zuby. Zkuste takové chvíle alespoň vyvažovat těmi, které ve vás vyvolávají příjemné emoce. Je to o tom najít balanc.

2. Hýbejte se pro lepší duševní zdraví

Ne a nemyslíme, abyste uběhli maraton nebo zvedli 200 kg na bench. Počítá se úplně jakýkoli pohyb, a ten v přírodě má další plusové body, protože příroda má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Jděte ráno o zastávku dál na autobus, udělejte ráno 10 dřepů, běžte na procházku do lesa, zkuste jógu nebo jinou skupinovou aktivitu, protože ve dvou se to lépe táhne. Jde o to, aby vás pohyb bavil. Nutit se do sportovní aktivity bude mít totiž naprosto opačný účinek, než radost a potěšení.

3. Dýchejte

Existuje hned několik dechových technik, které vám mohou pomoci jak preventivně, tak i v případě, kdy vás přepadne úzkost nebo jiné nepříjemné pocity. Dech nám pomáhá uklidnit tělo i mysl. Nemusíte si hned představovat sezení v lotosovém květu a hlubokou meditaci, opravdu stačí vědomé dýchání. ,,Dýchání do trojúhelníku, kdy se člověk nadechne na čtyři doby, potom na další čtyři doby zadrží dech a poté na čtyři doby vydechne. To člověku pomůže se trošku zklidnit,“ doporučuje Jana Albrechtová.

4. Mluvte o tom

Jakmile tady nevznikne nějaká debata, tak my nebudeme vědět, jakých varovných signálů si máme všímat,“ říká Jana Albrechtová a dodává také, že mnohdy lidé o svých duševních problémech nechtějí hovořit ze strachu, aby je ostatní nepovažovali za blázny nebo dokonce, aby sami sebe nepovažovali za blázny. Pokud vás něco trápí, cítíte nepříjemnou emoci, vztek, strach nebo úzkost, svěřte se. Nemusíte hned klepat na dveře diplomovaného odborníka, postačí, když se sejdete s kamarádkou na kávu nebo zavoláte rodičům. Už jen tento krok vám uleví a posílí vaše duševní zdraví. Jak se říká anglicky: „Sharing is caring“.

5. Dostatečně a kvalitně spěte

Zní to už jako takové klišé, ale spánek je pro naše zdraví opravdu klíčový. Spánek je čas, kdy tělo může opravovat a regenerovat tkáně, což je důležité pro udržení fyzického zdraví. Když spíme, tělo se také zabývá bojem proti infekcím a nemocem. Dostatek spánku je benefitem pro silný imunitní systém a schopnost těla odolat chorobám. Hraje klíčovou roli ve fungování mozku. Během spánku probíhají různé procesy, které podporují učení, paměť a kreativitu. Nedostatek spánku může vést k problémům s koncentrací, rozhodováním a duševním zdravím, jako jsou úzkosti nebo deprese. Doporučovaná délka spánku je 7-9 hodin, neměli byste však zapomínat také na kvalitu spánku. Spěte v tmavé a dobře vyvětrané místnosti, pečlivě si vyberte matraci a lůžkoviny a vyvarujte se usínání za sledování oblíbeného seriálu nebo poslechu hudby.

6. Preferujte nutričně vyváženou stravu

Mekáč někdy vypadá lákavě a sem tam člověk ujede, rozhodně by ale průmyslově zpracované potraviny, fast food, přemíra rafinovaného cukru a alkohol neměly tvořit základ vašeho jídelníčku. Není to o tom jíst jako Kylie Jenner, ale opět o rovnováze. Zařazujte do svých jídel všechny důležité makroživiny – tuky, bílkoviny a sacharidy. Hledejte čerstvé a sezónní potraviny, nezapomínejte na dostatek vitamínů, minerálů a vlákninu. „Já si dávám pozor na to, co jím, protože když nejím úplně dobře, cítím, že jsem unavená a nejsem schopná podávat takové výkony,“ dodává své osobní zkušenosti Jana Albrechtová. Odpovězte si teď upřímně, jak se cítíte po tom, co sníte fast food? Unavení a bez energie? Možná smutní?

7. Zkuste probiotika

Už jste slyšeli o spojení střev a mozku? Ne nadarmo se říká, že mozek jsou naše druhá střeva. K tomuto závěru dospěli vědci zkoumající mikrobiom, bakteriální složení v našich střevech. Mikrobiom do velké míry ovlivňuje naši náladu, tvoří se v něm totiž až 90 % hormonu štěstí – serotoninu, a může pomoci zlepšit naši náladu a celkové duševní rozpoložení. Zkuste svou ranní rutinu obohatit o přísun zdravých bakterií, vaše střeva i mozek vám poděkují.

Veškeré tipy jsou primárně pro preventivní účely a není záměrem, abyste se všemi začali hned od zítřejšího rána. Postupujte pomalu, netlačte na sebe, a hlavně se nesrovnávejte s ostatními na sociálních sítích. Nemusíte každý den odcvičit jógu, provést meditaci, být v práci a zároveň uvařit zdravý a vyvážený oběd.

V případě náročných životních situací a těžších duševních problémů, kdy máte pocit, že situaci už opravdu nezvládáte, se nebojte vyhledat pomoc odborníka. Informace poskytují projekty jako Nevypusť duši nebo K psychologovi.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem Youtube kanálu.