Jakou roli hrají probiotika v péči o naši pokožku?

Jakou roli hrají probiotika v péči o naši pokožku?

Mohou se stát probiotika oficiálním léčivem kožních onemocnění? Mnoho dermatologů se k nim již nyní přiklání a mimo konvenční léčbu pomocí kortikosteroidů či imunomodulačních přípravků je hojně svým pacientů doporučují, ať už jako prevenci nebo podporu při hojení. Na otázky ohledně kožního mikrobiomu a propojení se střevy nám odpovídala dermatoložka Barbora Grillová.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s dermatoložkou MUDr. Barborou Grillovou, která působí na Rajská Clinic v Praze.

Propojení kůže a střevního mikrobiomu

Nárůst kožních obtíží se za posledních 30 let zvýšil až trojnásobně, a i sama doktorka Grillová přiznává, že ve své ordinaci vítá čím dál více lidí, které trápí atopický ekzém, lupénka, rosacea neboli růžovka či aknózní pleť. Na vině může být narůstající stres, klima, dědičnost, ale i fakt, že se o onemocněních více veřejně mluví.

Existuje ale ještě další možná příčina, a to narušený mikrobiom a syndrom propustných střev. „Když ten střevní mikrobiom je narušený, to znamená, když tam není dostatek těch správných bakterií, nebo jsou ta střeva děravá a propouští určité látky dál do organismu, imunitní systém na to reaguje zánětem. Ten zánět se ale spustí v celém těle, to znamená, že se to opravdu pak může projevit i na té kůži. Takhle funguje to spojení střevo – kůže“, vysvětluje doktorka Grillová. Dodává ale, že je před námi stále několik let výzkumů a velkých objevů na toto téma.

Probiotika orálně nebo v krému?

Možná vaší pozornosti neunikly ani přípravky v podobě krémů a mastí, které obsahují probiotické či prebiotické složky. Co by tedy člověk měl zvolit? Probiotika teď zažívají velký boom a studií přibývá, nutno ale říct, že stále existuje více podložených výzkumů, které se týkají orálně užívaných probiotik a jejich vlivu na kožní obtíže.

„Začala bych určitě těmi orálně užívanými probiotiky, kde už existují reálné pozitivní výsledky na pokožku a řešení kožních onemocnění. Je ale třeba užívat probiotika zhruba 8-16 týdnů, abychom byli schopní vidět výsledky,“ doporučuje doktorka Grillová.

Jakou roli hrají probiotika v péči o naši pokožku?
Zdroj: Canva.com

Doporučení MUDr. Grillové v péči o pokožku

Je důležité připomenout, že kožní onemocnění jako zmiňovaný ekzém nebo rosacea jsou multifaktoriální onemocnění, tedy jde o více vlivů najednou, kterým by měl člověk věnovat pozornost. Co kromě doplňování probiotik doporučuje doktorka Grillová pacientům ve své ordinaci:

  • vitamín D,
  • zinek,
  • kyselinu hyaluronovou (vnitřně),
  • bylinky na hormonální zdraví u žen,
  • omega 3 mastné kyseliny (prokazatelný vliv na prevenci stárnutí pleti),
  • duševní pohodu a eliminaci nadměrného stresu, případně návštěvu terapeuta,
  • dostatečně dlouhý a kvalitní spánek,
  • vyvážená a pestrá strava s ohledem na alergie a intolerance.

Dnešní zrychlená doba nám čím dál méně umožňuje čerpat důležité vitamíny a minerály přímo ze stravy. Na vině mohou být i modifické úpravy potravin či užívání různých pesticidů v zemědělství. Klimatické podmínky střední Evropy neumožňují ani konzumaci požadovaného množství ryb a mořských plodů či dostatečné vystavení slunečnímu záření. ,,Nebojte se tedy suplementy do své rutiny zařadit“, dodává doktorka Grillová.

Pokud si nejste jistí, jaké vitamíny byste měli užívat, požádejte svého praktického lékaře či navštivte specializované kliniky a nechte si změřit hladiny daných vitamínů. Vitamínový nadbytek může být totiž stejně na škodu jako jeho nedostatek.

MUDr. Barbora Grillová

MUDr. Grillová ve své ordinaci doporučuje Symprove.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem Youtube kanálu.