Klíčem k dlouhému životu je zdravý mikrobiom

Klíčem k dlouhému životu je zdravý mikrobiom

Stárnutí je fenomén, který se týká každého z nás a je nezbytnou součástí našich životů. Strašák, který v nás vzbuzuje různé emoce, od přirozené zvědavosti až po stupňující strach a úzkost. Zatímco někteří lidé se na stárnutí dívají jako na přirozený a nezbytný krok v životě, jiní ho vnímají jako hrozbu pro své zdraví, vitalitu a kvalitu života. S každým přibývajícím rokem jsou spojeny mnohé otázky a obavy. Jak se naše tělo mění? Jaké výzvy nás čekají? A jak můžeme co nejlépe čelit negativním důsledkům tohoto procesu?

Stárnutí je složitý proces, který ovlivňuje každou část našeho těla, a ani střevní mikrobiom, složený z miliard mikroorganismů žijících v našich střevech, není výjimkou. Ekosystém mikrobiálních buněk má nezastupitelný vliv na naše zdraví a vědci poukazují, že může významně ovlivnit i průběh stárnutí.

Mikrobiom a jeho změny

S přibývajícím věkem dochází ke změnám ve složení a funkčnosti střevního mikrobiomu, které mohou mít vliv na naše zdraví, protože střevní mikrobiota hraje klíčovou roli v regulaci imunitního systému, metabolismu a dokonce i v psychickém zdraví. Se stárnutím dochází ke snížení pohyblivosti střev, což vede k problémům s vyprazdňováním a zácpě, mění fermentační procesy ve střevech nevhodným způsobem, což ovlivňuje rovnováhu bakteriálního ekosystému ve střevním traktu. Věkem dochází také k poklesu funkčnosti imunitního systému, který se projevuje chronickým zánětlivým stavem. Ve zdravém střevním traktu se předpokládá, že mikrobiota a imunitní systém spojený se střevy udržují jemnou a dynamickou rovnováhu. Zánět může tuto rovnováhu narušit, což vede ke změně struktury a složení střevní mikrobioty a může to přispět k rozvoji různých onemocnění spojených se stárnutím, jako jsou cukrovka, kardiovaskulární choroby či neurodegenerativní poruchy.

Jak tyto změny ovlivnit?

Změny ve stravování a životním stylu starších lidí přispívají k věkovým nerovnováhám ve střevní mikrobiální komunitě. Studie naznačují, že udržování zdravé rovnováhy střevního mikrobiomu může být klíčové pro podporu zdravého stárnutí. Střevní mikrobiota může být regulována, což naznačuje potenciální cíl pro zásahy proti stárnutí. Například probiotické doplňky, stravovací změny nebo jiné zásahy mohou pomoci optimalizovat složení střevní mikrobioty a zmírnit některé negativní účinky stárnutí.

Probiotika při pravidelné konzumaci mohou doplnit nebo pomoci kompenzovat střevní mikrobiom a jejich účinky pozitivní účinky se projeví ve střevech i v celém těle. Výzkum ukázal, mohou zlepšit střevní funkci, včetně zlepšení trávení a zmírnění průjmu způsobeného antibiotiky nebo infekcemi, posílit imunitní systém a zvýšit odolnost vůči infekcím a alergiím, jsou také účinné při zlepšení absorpce vápníku, což podporuje zdraví kostí a nové studie se zaměřují na roli probiotik při kontrole chuti k jídlu, řízení hmotnosti a jejich protizánětlivém účinku, který může ovlivnit kardiovaskulární onemocnění, obezitu a metabolický syndrom.

Stárnutí je složitý proces spojený s různými biologickými, environmentálními, geografickými a behaviorálními procesy a představuje největší rizikový faktor pro mnohá chronická onemocnění. Střevní mikrobiom zastává roli strážce, který udržuje rovnováhu imunitního systému, antioxidantového světa a kognitivních funkcí a jeho správný vývoj ovlivňují již od těhotenství naše životní návyky.

Stravovací faktory mají velký vliv na délku našeho života a úmrtnost. Je známo, že doplňovat vyváženou stravu probiotiky významně ovlivňuje náš střevní mikrobiom.

I když dnes jsou klinické důkazy jen na začátkem příběhu, některé studie naznačují, že probiotika mohou pomáhat k antiagingu – mohou zmírnit proces stárnutí. Přesný mechanismus, jak probiotika prodlužují náš život, ještě čeká na své úplné objasnění a může odhalit nové možnosti, jak prodloužit zdravý životní věk a naplnit naše dny energii.

zdravý mikrobiom

Rovnováha ve střevech = rovnováha v životě

Zdroje: