Podrážděná pokožka, zarudnutí či akné. Jaký má mikrobiom vliv na zdravou pleť?

Podrážděná pokožka, zarudnutí či akné. Jaký má mikrobiom vliv na zdravou pleť?

Kůže je největším orgánem lidského těla skládajícím se ze tří vrstev: pokožka, škára a podkožní vazivo.

Povrch tvoří okolo 2 m2 a hlavní funkcí je ochrana před vlivy vnějšího prostředí, jako jsou klimatické změny, působení chemikálií, bakterií, virů a plísní. Kromě ochranné funkce zastává i funkci termoregulační, imunologickou, metabolickou a sekreční.

Mikrobiom v lidském těle u dospělého člověka váží 1,5 kg a jenom na kůži můžeme najít 1000 druhů bakterií a 80 druhů hub. Jejich zastoupení je závislé na různých faktorech, mezi které řadíme barvu pleti, rasu, pohlaví, věk, zeměpisnou polohu, povrch a již zmiňované vrstvy kůže.

Nejčastější bakterií pokožky je kmen Actinobacteria, v mazových folikulech pak Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Právě Staphylococcus epidermidis a Staphylococcus aureus jsou bakterie zodpovědné za tvorbu akné a znečištění pórů.

Optimální pH kůže je okolo 5, to ale může být přímo narušeno častým užíváním dezinfekčních prostředků a mýdel. A nepřímo užíváním některých druhů léčiv.

Tím vzniká tzv. kožní dysbióza, která je spojována s řadou kožních onemocnění, mezi které patří alergie, ekzémy, kontaktní dermatitida, akné, lupénka, špatné hojení ran, kožní vředy, lupy, kvasinky a plísňové infekce.

Podstatou léčby řady kožních onemocnění je tuto dysbiózu odstranit. Jako model si můžeme vzít například atopickou dermatitidu (AD)

Filagrin je protein, který se podílí na hydrataci a rohovatění kůže. Pokud zmutuje,dochází ke zvýšení pH kůže a změnám mikrobiálního osídlení.To činí kůži atopiků náchylnější k bakteriálním a virovým infekcím. Účelem léčby AD je tedy snížení kolonizace kůže, konkrétně Staphylococcus aureus a obnova funkce bariéry pokožky lokálními protizánětlivými přípravky a emolienciemi, které obnovují, zjemňují a hydratují pokožku.

Kožní mikrobiom je tedy kontrolován lokálním imunitním systémem, který je modulován střevním mikrobiomem.

Závěr

Střevní mikrobiom je podstatnou součástí imunitního systému, který ovlivňuje řadu pochodů a procesů v lidském těle. Řada z nich je stále předmětem výzkumu, který nám do budoucna přinese další možnosti léčby různých onemocnění. Není však pochyb o tom, že by mikrobiom neměl vliv na útlum příznaků některých kožních onemocnění.

Zdroje:

http://pdf.avcr.cz/A/2019-02/#page=19

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2014/04/07.pdf

https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/74154/StochlovaM_uloha_mikrobiomu_EZ_2019.pdf?sequence=1&isAllowed=y#page24