SYMPROVE ™ probiotikum jako pomocník v boji s atopickým ekzémem

SYMPROVE ™ probiotikum jako pomocník v boji s atopickým ekzémem

Jmenuji se Inka a již od dětství se potýkám s atopickým ekzémem, autoimunitním, nevyléčitelným kožním onemocněním. Projevuje se suchou, popraskanou a svědící kůží, která je citlivá a náchylná k infekcím. Ekzém má fáze klidu a vzplanutí, často je spojený s alergiemi či astmatem. V projektu (A)top život se věnuji podpoře lidí, kteří s tímto onemocněním žijí.

Jmenuji se Inka, vedu projekt (A)top život a již od útlého dětství se potýkám s onemocněním, které nese název atopický ekzém. Jedná se o autoimunitní, nevyléčitelné, kožní onemocnění. Jednoduše řečeno, můžeme mluvit o přecitlivělosti organismu na vnější jevy a přehnané reakce imunitního systému. Ekzémy se projevují suchou, popraskanou, mokvavou, zarudlou, citlivou, svědící, napnutou nebo až drolící se kůží se sklonem k infekcím. Existují fáze klidu (remise), kdy se nemusí projevovat žádné příznaky, nebo fáze vzplanutí (exacerbace), kdy je ekzém tzv. rozjetý.  S ekzémem jsou často spojeny také pylové, potravinové či jiné alergie nebo astma. 

Věděli jste, že atopickým ekzémem trpí 10 až 30 procent dětské populace a v dospělosti se prevalence pohybuje okolo 2-10 %[1] Za posledních 30 let se výskyt tohoto onemocnění v průmyslových zemích až ztrojnásobil. Důvodem může být narůstající působení toxických látek nebo jiných škodlivin, přehnaná hygiena, nezdravý životní styl, průmyslově zpracované potraviny, nadužívání léčiv, genetické predispozice, ale také narušený mikrobiom a zvýšená propustnost střev.

Zdravá střeva = zdravá kůže 

Až 80 % našeho imunitního systému sídlí právě ve střevech. Není tedy divu, že pokud chceme mít naši ekzematickou pokožku v klidovém stavu, měli bychom se zaměřit (mimo jiné) na péči o svůj mikrobiom. Střevní poruchy se také podílejí na zvyšování zánětu v těle, což je pro ekzémy opět nepříznivé. Jedním se základních suplementů, které by tedy člověk trpící ekzémy (atopickým či jakýmkoli jiným) užívat, by měly být právě správná a kvalitní probiotika. 

Moje zkušenosti se Symprove

Živé bakterie Symprove jsem začala užívat zhruba před rokem. První, co mě na nich upoutalo, byl jejich tekutý stav. Nejen, že se cítím psychicky lépe, že neužívám další tablety, ale jiné probiotické kultury v tobolkách jsou často sušené mrazem a nejsou při požití již aktivní. Většina z nich se ve střevech nestihne aktivovat a jejich účinnost je prakticky nulová. Jak vyplývá z názvu, Symprove jsou živé bakterie, doputují v bezpečí až do střev a působí tedy tam, kde mají. Jejich účinnost je maximální.

První příznivé účinky se dostavily již po pár týdnech užívání. Zásadní vliv měly živé bakterie na moje trávení, které se krásně srovnalo. Přestaly mě trápit pocity nafouklého břicha nebo zácpy. Už to je známka, že suplement dělá to, co má. Maximálního efektu jsem dosáhla dlouhodobým užíváním společně s obecně zdravým životním stylem. Zlepšila se mi kvalita pokožky, vlasů a nehtů. Pociťuji menší citlivost na rizikové potraviny jako rajčata, mléčné výrobky nebo třeba sladkosti (když ujedu, zvládám vše lépe J). Nejkritičtější ložiska ekzému se uklidnila, kůže je více hydratovaná. 

Pro zjištění, zda vám Symprove sedl a pomáhá, je vhodné vyzkoušet 12týdenní kůru. Obecně bych pak ale suplementaci probiotických kultur atopikům doporučovala celoročně. Symprove obsahují mimo jiné l. rhamnosus, l. acidophilus, což jsou živé aktivní kultury doporučované pro lidí trpící ekzémy. Nemusíte se bát případných alergií nebo intolerancí, Symprove jsou bez lepku a bez mléka.

Rada za závěr

Pamatujte, že Symprove není lék, ale podpůrný prostředek, suplement, chcete-li doplněk stravy. Uveďme si to na příkladu. Pokud víte, že trpíte silnou alergií na mléčné výrobky, rozhodně neplatí, že budete každé ráno poctivě popíjet Symprove a alergie zmizí. Vždy dodržujte vaše dietní omezení a stravujte se tak, jak víte, že vám dělá dobře. Pokud chcete podpořit účinnost bakterií, konzumujte stravu bohatou na prebiotika (to, co bakterie jedí). Příkladem je kvašená zelenina tzv. pickles. 

K řešení ekzémů a jiných kožních onemocnění je třeba komplexního přístupu. Zaměřte se také na zvládání stresu, psychickou pohodu, kvalitní potraviny a šetrné prostředky, které aplikujete na kůži nebo používáte v domácnosti. 


[1] Na základě evropských statistik