Trávicí onemocnění ve světě: Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Trávicí onemocnění ve světě: Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) patří k funkčním poruchám trávicího traktu, které jsou velmi častou příčinou návštěv gastroenterologické ambulance. Jedná se o opakující se bolest, která se objevuje nejméně jeden den v týdnu po dobu tří měsíců. Nezávislé studie i zkušenosti nemocných říkají, že její symptomy mohou příznivě ovlivňovat probiotika.

Statistiky o IBS

Onemocněním IBS trpí přibližně 10 procent populace, z toho asi jen třetina navštíví lékaře. Vyskytuje se zejména ve věkové skupině do 40 let, s převahou žen 1,5 až 3násobně oproti mužům, častěji ve stresových povoláních.

Klasifikace IBS vychází z převažujícího příznaku onemocnění. Existují čtyři skupiny IBS:

  • 1. s průjmem (IBS – D),

2. se zácpou (IBS – C),

3. smíšený typ (IBS – M),

4. neklasifikovaný typ (IBS – U).

Klinické příznaky jsou křečovitá bolest v podbřišku vázaná na vyprazdňování stolice a úlevu po vyprázdnění. Tyto symptomy jsou často jediným záchytným bodem, na jehož základě lékař může vyslovit podezření na IBS. Tito pacienti mají často doprovodné neurovegetativní příznaky, nervozitu, karcinofobii. Diagnostika IBS se opírá v první řadě o anamnézu, vyloučení varovných příznaků fyzikálním vyšetřením, laboratorními testy, sonografií a kolonoskopií.

Tráviace ochorenia vo svete: Syndróm dráždivého čreva (IBS)
Zdroj: Unsplash

Léčba IBS

Léčba IBS je symptomatická. Dieta by měla být individuální v závislosti na převažujícím příznaku. V případě zácpy je třeba konzumovat více vlákniny, dodržovat pitný a pohybový režim. V případě průjmu je třeba vyloučit potraviny, které ho zhoršují.

Totéž platí i při smíšené a neklasifikované formě IBS, při které je třeba vyloučit ze stravy potraviny, které stav pacienta zhoršují a konzumovat takové, které jej zmírňují. V rámci medikamentózní léčby se uplatňují zejména spasmolytika a sedativa, anxiolytika. Potřebná je také redukce stresových podnětů.

Probiotika jako nástroj zmírnění příznaků

Důležitou součástí léčby IBS jsou probiotika. Jedná se o živé mikroorganismy, které jsou schopny v těle hostitele vyvolat tělu prospěšnou reakci. Ta spočívá zejména ve stimulaci imunitní odpovědi při zánětlivých procesech ve střevě, ale i mimo něj. Probiotika svojí schopností vázat na sebe patogenní bakterie a zlepšovat trávení významně redukují projevy IBS.

Tráviace ochorenia vo svete: Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Současným trendem je léčba IBS takovými kombinovanými probiotiky, která v maximální míře pozitivně účinkují na převažující příznak IBS. Probiotika s kmenem Saccharomyces boulardii se používají při IBS s průjmem. Saccharomyces boulardii je probiotická kvasinka, která na sebe váže patogenní bakterie, produkuje látky, které jsou pro střevní patogeny toxické, má imunomodulační a protizánětlivý účinek, snižuje sekreci vody a má prebiotický efekt. Účinkuje na průjem bez ohledu na jeho vyvolávající příčinu.

Probiotika s vlákninou se doporučují při IBS se zácpou. Vláknina-psyllium jako součást některých probiotik zlepšuje vyprazdňování při zácpě tak, že změkčuje stolici a zrychluje střevní pasáž. Prebiotická vláknina zvaná inulin má pozitivní vliv na růst probiotických bakterií.

Probiotika s obsahem enzymů jsou vhodná při smíšené a neklasifikované formě IBS, pokud má pacient pocit ztíženého trávení některých jídel doprovázený meteorismem. Tato kombinovaná probiotika obsahují amylázu, lipázu a proteázy. Toto složení napomáhá k trávení škrobu, cukrů, lipidů a bílkovin a v kombinaci s probiotickými bakteriemi zmírňuje příznaky IBS kombinované s jinými příznaky funkčních poruch trávicího traktu.

Tráviace ochorenia vo svete: Syndróm dráždivého čreva (IBS)
Zdroj: Unsplash

IBS – nepříjemné onemocnění s negativním vlivem

Přestože je IBS chronické onemocnění, které nezkracuje život pacienta, umí ho velmi pěkně znepříjemnit. Úkolem lékaře při prvním kontaktu je provést základní diagnostické výkony a léčebný test, v jehož rámci může použít i kombinovaná probiotika.

Přijímáním probiotických bakterií se zlepšuje metabolismus, upraví se pohyb střev a regeneruje se sliznice střev. Obnovení střevní mikroflóry má příznivý vliv na trávení, pomáhá i při správném vstřebávání živin, minerálních látek, jako například hořčíku a železa. Tak proč neudělat všechno možné i nemožné pro naše zdraví?

Zdroje:

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2174034
https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/