Úloha probiotik v každodenní rovnováze

Úloha probiotik v každodenní rovnováze

Gabriela Krejcarová sdílí své zkušenosti se zdravým životním stylem, který jí pomohl zvládnout zdravotní problémy. Doporučuje propojení s přírodou, vyváženou stravu, probiotika, vitamíny, pravidelný pohyb a klid mysli. Upozorňuje i na důležitost zdravých vztahů, ekologie a pravidelných návyků pro spokojený život.

Jmenuji se Gabriela Krejcarová a na svém blogu se věnuji zdravému životnímu stylu. Snažím se lidi inspirovat a motivovat k tomu, aby svůj život naplnili takovými zvyky, které jim přinesou šťastný a zdravý život. Sama jsem si prošla několika zdravotními omezeními, které mi znepříjemňovaly běžné dny – od problémů s žaludkem přes psychickou nepohodu až po ekzém.

Nejsem ale typ člověka, který by se s takovým stavem spokojil. A to nejen proto, že vím, jaké to je cítit se skvěle a užívat si bezstarostné bytí. Pocit, kdy se cítíte naprosto blaženě a nic vás netíží je totiž k nezaplacení. Proto mě toto téma hodně zajímá a čerpám užitečné a obohacující informace, kde se dá.

A co přesně mi pomáhá se do takového stavu dostat?

Autorka blogu Gabriela Krejcarová
Gabriela Krejcarová. Zdroj: Archiv autorky

Propojení s přírodou

Příroda je mocná. Sami určitě víte, co s vámi udělá, byť jen půlhodinka v lese. Člověk si nejen vyčistí hlavu, načerpá inspiraci, ale pomůže tím i tělu. A tím to nekončí. Přírodou bychom se měli obklopovat i doma. Jíst co nejvíce potravin, které nejsou průmyslově zpracované a používat přírodní kosmetiku. I toto všechno může mít vliv na náš zdravotní stav.

Vyvážená strava

U vyváženého jídelníčku to všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Sama jsem si prošla nehezkými obdobími, kdy moje zažívání nebylo v pořádku a trpěla jsem na velké bolesti žaludku. To mě dovedlo k tomu, abych začala hledat rady odborníků, cenné informace o stravovacích návycích a poslouchala své tělo a vnímala, co mi sedí a co naopak ne.

Pokud absolutně tápete, najděte si někoho povolaného, komu budete důvěřovat a s jídelníčkem vám poradí. Nenásledujte výzvy od influencerů a „rádoby poradců”, ale vyhledejte někoho, kdo opravdu rozumí tomu, co dělá. Základními pilíři by ale měla být vyvážená strava z hlediska makroživin i mikroživin a vnímání toho, jak vaše tělo na určitou potravinu reaguje.

Pestrá vyvážená strava

Zdroj: Canva.com

Zařazení probiotik do jídelníčku

Nejprve bych možná zdůraznila, že zdravá strava je opravdu něco, na čem můžeme dál stavět. A kvalitní probiotika mohou dál pomoct dostat náš mikrobiom do pohody. Můžeme je užívat preventivně či v případě, že chceme zlepšit naše trávení nebo napomoci problémům s ekzémy a potravinovými intolerancemi.

Správné trávení a šťastný mikrobiom navíc ovlivňuje i naši pohodu a co menšího můžete udělat pro dobrou náladu než vypít skleničku kefíru, dát si k večeři navíc porci kimchi, klasický chléb vyměnit za kváskový nebo do sebe každé ráno hodit „shot” Symprove, který navíc skvěle chutná. Já sama jsem právě dokončila 12týdenní program se Symprove a zatím pozoruji obrovské zlepšení trávení (žádné nafouklé břicho, není mi těžko a mé tělo jídlo daleko lépe zpracovává) i lehký pokrok v boji s ekzémem. Se Symprove tedy budu pokračovat dále a těším se, jaké pozitivní změny na sobě ještě pocítím.

Doplnění vitamínů

Tento bod bude hodně individuální, ale zároveň neméně důležitý. Vitamíny a minerály nám mohou dopomoct ke kvalitnějším vlasům, kůži i lepší imunitě. Základem by však měl být opět vyvážený jídelníček. Nejlepší variantou, jak následně doplnit to, co nám schází, jednoduše zjistíte z komplexnějšího rozboru krve.

Pravidelný pohyb

Není důležité, jakou formu pohybu si vyberete. Každého baví něco jiného. Ale jakákoliv sportovní aktivita bude mít blahodárný vliv na váš fyzický i psychický stav. Posílíte svaly, zlepšíte si kondičku a při sportu navíc vyplavíte stresové hormony, takže se budete cítit o dost lépe. U mě tento “mood booster” funguje pokaždé, a i proto si svůj život bez pravidelného pohybu nedokážu představit.

Člověk sportující v lese

Uklidnění mysli

V dnešním světě jsme neustále obklopeni šíleným množstvím vjemů, které zaměstnávají naši mysl. Hektický způsob života způsobuje to, že i když v klidu sedíme, neodpočíváme. V hlavě nám běží miliony myšlenek a okolní prostředí nás nenechá v klidu. Stresorem ale mohou být i jakékoliv toxické myšlenky, které v sobě necháváme „hnít“, potlačené emoce, závist apod.

Sama jsem poznala, že spousta mých zdravotních problémů se zrodilo z psychické nepohody. Zkuste dát šanci józe, sportu, meditaci, procházkám v přírodě, terapii či nějakým kreativním činnostem, při kterých úplně vypnete nebo ze sebe jakékoliv napětí dostanete.

Zdravé vztahy

Myslím si, že pořekadla “nemůžete někoho ani cítit” nebo “někdo/něco vám leží v žaludku” mají něco do sebe a věřím, že negativní emoce k některým lidem nás mohou dostat do nepohody – psychické i fyzické. Pro tělo představují určitý stresor. A pokud jsme ve stresu, máme sníženou imunitu a jsme náchylnější k onemocnění. Nebo zkrátka stačí, že nám někdo navozuje úzkost a opravdu nám to s žaludkem udělá neplechu. Proto odhoďme zášť, urovnejme vztahy, na kterých nám záleží, vzdejme se těch, které nám nepřináší nic dobrého, a zároveň odpusťme.

Ekologie

Na první pohled by nám možná nemuselo připadat, že je ekologie něco, co může ovlivnit naše každodenní fungování a to, jak se budeme cítit. Ale opak je pravdou. „Eco friendly“ chováním můžeme pozitivně ovlivnit naše okolí a přispět k tomu, aby naše planeta mířila správným směrem a pak nám to mohla vrátit. Nehledě na to, že například používání menstruačních kalhotek či kalíšku oproti klasickým vložkám a tamponům má kromě pozitivních dopadů na planetu blahodárné účinky i na naše zdraví. Velký vliv na nás má i používání plastů (a uvolňování mikroplastů) a takto bychom mohli pokračovat dále a dále.

Režim a návyky

Tento bod zahrnuje mnoho – od spánkového režimu po ideální dobu pro pohybovou aktivitu, čas na jídlo, vystavování se dennímu světlu a naopak eliminaci modrého světla z obrazovek. Pravidelné zvyky zaručí, že vaše tělo bude následovat rutinu a nezradí vás. Pokud by vás toto téma zajímalo, moc doporučuji knihy Cirkadiánní kód a Proč spíme. Naučí vás, jaké zvyky do svého života zařadit a čemu věnovat pozornost.

Na závěr bych ještě ráda podotkla, že každý člověk je unikátní a má jiné způsoby prožívání, myšlení a skladbu těla. Každý v sobě řeší jiné problémy, má jinou práci, denní režim, chutě a oblíbené aktivity. Proto je důležité si najít tu svou vlastní cestu, která nás dostane ke štěstí a zdraví. Pro někoho to může být kombinace ranního intenzivního cvičení s pohodovým večerem s milovanou osobou a společným pečením domácího chleba, pro jiného dlouhé procházky na čerstvém vzduchu zakončené v oblíbeném podniku s partou přátel.

Ať už vám vnitřní štěstí přináší meditace nebo třeba lyžování, snažte se neustále ve zdravém životním stylu vzdělávat. Čtěte, bavte se o tom s rodinou, přáteli, hledejte informace od skutečných odborníků a zároveň dejte na svůj vnitřní hlas. Už jen samotnou zvídavostí se posouváte vstříc tomu, že se budete cítit skvěle.