Období vánočních večírků a procházek po trzích se svařeným vínem je pomalu odzvoněno. Blíží se štědrovečerní večeře a oslavy nového roku. S tím přicházejí přípitky ve formě vaječného likéru až po lahve šampaňského. Téměř každý si nejspíš zkusil, jaký vliv má alkohol na motoriku, vnímání a prožívání. Jak ale působí na naše trávení už ví málokdo
Jak alkohol ovlivňuje trávení a střevní mikrobiotu?
Nadměrné užívání alkoholu je rizikovým faktorem pro více než 200 nemocí, mezi které patří rakovina, kardiovaskulární choroby a poškození jater. Časté požívání alkoholu poškozuje funkci slizniční bariéry trávícího traktu a ovlivňuje propustnost střeva. Míra a rychlost vstřebávání alkoholu jsou variabilní a mohou být podmíněny různými faktory, mezi které patří například objem, druh alkoholického nápoje, příměsi a koncentrace alkoholu v nápoji. Méně koncentrované nápoje se vstřebávají pomaleji, více koncentrované rychleji a příliš koncentrované zpomalují vyprazdňování žaludku a tím prodlužují dobu vstřebávání.
Jakmile se alkohol vstřebá, nastává jeho distribuce. Distribuční objem odpovídá objemu celkové tělesné vody v těle. Z tohoto důvodu se ženy, které zkonzumovaly stejné množství alkoholu a váží stejně kilo, jako muži opijí rychleji. Jde o to, že celkové množství tělesné vody u žen je nižší než u mužů.
Po fázi distribuce následuje fáze eliminace , známá jako odbourávání alkoholu. Tato činnost se děje v našich játrech.
Role probiotik
Častá konzumace alkoholu snižuje počet bifidobakterií, laktobacilů, enterokoků a zvyšuje hladinu enzymů asociovaných/spojených s poškozením jater. V roce 2008 byla publikovaná studie, ve které bylo potvrzeno, že podávání probiotik po dobu 5 dnů u pacientů užívaných alkohol v nadměrné míře, významně zvýšilo počet bifidobakterií a laktobacilů a snížilo aktivitu jaterních enzymů a tím zlepšilo poškození jater u pacientů léčených oproti standardní léčbě. Užívání některých probiotik tedy může působit jako prevence před případným poškozením jater po užívání alkoholu.
Závěr
Probiotika vás před ranní kocovinou neochrání, avšak jejich pravidelné užívání může mít vliv i na zdraví vašich jater. Mohou vám pomoct vrátit do pořádku mikrobiotu, ale nejlepším lékem je stejně prevence. Neříkám, že se alkoholu musíte vyhýbat. Avšak jeho užívání může ovlivnit účinek současně užívaných probiotik. Nepocítíte tedy takovou změnu, jako kdybyste probiotika užívali bez konzumace alkoholu. Každopádně si myslím, že minimálně vaječný likér a sklenka vína k štědrovečerní večeři prostě patří. Pijte tedy s mírou nebo jen příležitostně a podpořte trávení ve vánočním obdobím pravidelnou dávkou aktivních bakterií
P.S.: Pohodové svátky a Vše nejlepší do Nového roku!