Cestovatelský průjem a zácpa: Nepřátelé všech dovolenkářů

Cestovatelský průjem a zácpa: Nepřátelé všech dovolenkářů

Letní měsíce jsou pro mnohé z nás časem odpočinku, dovolených a zejména cestování. Výlet do nové země za novou kulturou s sebou přináší také zvýšené riziko přenosu nákaz a jejich nepříjemných symptomů. Snad nejčastějším nepřítelem klidné dovolené je právě cestovatelský průjem nebo zácpa, kdy se pobyt na pláži či objevování zajímavých památek změní na čas strávený na hotelovém pokoji či na nejbližší toaletě.

V cestovatelské lékárničce by kromě léků, které užíváte pravidelně, neměl chybět ani dezinfekční přípravek, náplasti, léky proti bolesti a horečce, a samozřejmě léky proti trávicím problémům. Proč jsou tyto problémy tak časté, a jak se jim vyhnout?

Cestovatelský průjem a cestovatelská zácpa: Jaká jsou jejich hlavní rizika?

  • konzumace vody a potravin v dané destinaci – přenos různých průjmových onemocnění, virových žloutenek (přenosných feko-orálním způsobem žloutenka typu A a E), střevních parazitóz,
  • koupání ve vodě – ať už v moři, jezerech, řekách, bazénech,
  • změna nadmořské výšky,
  • vysoké teploty, slunce a vlhkost – vhodné podmínky pro množení mikroorganismů,
  • zvířata a hmyz – přenos onemocnění,
  • zranění a nehody.

Mezi nejčastější onemocnění cestovatelů patří právě průjmy. Průjem je definován jako odchod řídké nebo neforemné stolice více než třikrát během dne. Často bývá doprovázena nevolností, zvracením, slabostí a systémovými projevy. Cestovatelské průjmy mohou být vyvolány neinfekčními nebo infekčními vlivy.

Žena trpící cestovatelským průjmem
Zdroj: Canva.com

Neinfekční cestovatelský průjem:

Neinfekční cestovatelské průjmy jsou způsobeny stresem, emocionálními výkyvy lokální neuroregulace ve střevě, poruchou trávení, nedodržením zdravotní diety, intolerancí potravin nebo otravou.

Infekční cestovatelský průjem:

Infekční cestovatelský průjem může být způsoben různými viry, bakteriemi i parazity.

Nejčastěji se projeví třetí až čtvrtý den pobytu v nové destinaci. Druhý vrchol je nejčastěji při dlouhodobých dovolených zaznamenáván během desátého dne.

Cestovatelská zácpa

Zácpa je problém „opačný“. Je charakteristická ztíženým a bolestivým vyprazdňováním s frekvencí dvou a méně stolic za týden. Stolice je bolestivá, tvrdá a pocit neúplného vyprázdnění trvá i po návratu z toalety.

Akutní zácpa je krátkodobá a trvá pár dní. Bývá spojována s nedostatkem tekutin, změnou stravovacích návyků či změnou prostředí. Setkáváme se s ní i během cestování na dovolené a nejednou ji zapříčiňuje právě stres.

V prevenci je nejdůležitější přijmout denně dostatek tekutin, stravu mít bohatou na vlákninu – tedy čerstvé ovoce, listovou zeleninu, luštěniny a celozrnné obiloviny, mít pravidelný každodenní pohyb a užívat probiotika, která upravují trávení. Pomáhá i dobrá nálada, stres je rovněž nepřítelem našich střev!

Jak si užít dovolenou bez nepříjemností? Dbejte na zásady prevence:

  • Nejlepší ochranou je vzdělání. Zjistěte si co nejvíce informací o dané zemi a rizicích vaší příští cesty.
  • Cestujete-li do rizikových zemí, nezapomeňte na vakcinaci alespoň 1 až 2 měsíce před odjezdem.
  • Zkoušejte toaletní trénink.
  • Navštivte před vycestováním lékaře za účelem vyšetření a informací o prevenci proti onemocněním, která se v dané destinaci vyskytují.
  • Základem je dodržovat zásady hygieny. Pijte správně dezinfikovanou konzumní vodu a vychutnávejte si jen jídla s ověřenou kvalitou. Nezkoušejte pít vodu z neověřeného zdroje, nebo konzumovat jídla, o jejichž kvalitě nejste přesvědčeni.
  • Pozor na intimní kontakt s neznámými osobami.
  • Nezapomeňte na příruční lékárničku.
  • Podpořte svou imunitu.
  • Hodně se usmívejte, omezte stres na minimum a užijte si přípravy i cestovatelský zážitek naplno.

Proč si přibalit na dovolenou probiotika?

Probiotika jsou živé bakterie, které podporují střevní mikroflóru a imunitní systém, zlepšují trávení, čímž prospívají v pravidelné stolici a vyhnutí se zácpě. A pomohou i při průjmu? V dnešní době existují studie, které řadí právě cestovatelské průjmy jako indikaci pro užívání probiotik. Studie podpořily mírný účinek při podpoře prevence akutních infekčních průjmových onemocnění a ukázaly přesvědčivější výsledky účinku probiotik než podpůrné léčby již akutního infekčního průjmu. A jak pomohla? Ukázalo se, že zredukovala období trvání příznaků, čímž se dříve dostavil pocit úlevy od trávicích potíží.

Symprove On the Go

Přibalte si na dovolenou Symprove On The Go – praktické cestovní balení.

Každá země je jiná, každá má svá rizika, ale prevence a obezřetnost jsou vždy klíčové. Chraňte se a užijte si dovolenou bez stresu a nepříjemností.

Zdroje: