Crohnova choroba: Otevřeně a bez obalu pohledem pacienta

Crohnova choroba: Otevřeně a bez obalu pohledem pacienta

Chronické bolesti břicha, náhlý úbytek hmotnosti, časté průjmy a vysoká únava. Tyto symptomy, které výrazně ovlivňují kvalitu života, jsou typické pro Crohnovu chorobu. Onemocnění napadá imunitní systém vlastního těla a jeho vznik je stále nejasný. Jak s nemocí, která je zatím nevyléčitelná, žít? Odpovídala nám medička Anežka Dašková, kterou Crohnova choroba provází od malička.

Tento článek je souhrnem informací, které zazněly v našem rozhovoru s medičkou Anežkou Daškovou, která sdílí informace o studiu medicíny, ale také o svém životě s autoimunitním onemocněním na profilu @zasluncevdusi.

Je kolonoskopie opravdu takový strašák?

Crohnova choroba a jiné zánětlivé onemocnění střev se nedají potvrdit a ani vyvrátit bez gastroenterologického vyšetření. Tím bývá nejčastěji kolonoskopie, případně gastroskopie. Jde o endoskopické vyšetření, kdy se přes konečník nebo jícen zavede sonda s kamerou. Jedině tak může lékař pozorovat známky onemocnění přímo v tlustém střevě, případně v jiné části trávicí soustavy.

Pro mnohé se jedná o velice nepříjemnou představu, a z tohoto důvodu následně odkládáme trávicí obtíže a vyšetření, což může představovat riziko zhoršení situace a možných komplikací. ,,Na toto vyšetření je možné se nechat uspat, a to se dělá velmi běžně. Důležitá je i volba lékaře, se kterým se budete cítit v rámci možností příjemně. V neposlední řadě je to také o zvyku,“ dodává Anežka Dašková, která ve svém životě podstoupila takové vyšetření již 13 krát.

Přijetí onemocnění

,,Nikdy bych neřekla, že všechno zlé je k něčemu dobré a nemoc mi byla poslána, abych se něco naučila. To mi přijde až moc optimistické. Já jsem teď v životě šťastná, jsem se svou nemocí smířená, ale neznamená to, že ve chvíli, kdy mi je špatně, tak nejsem naštvaná, nebo že mi ta nemoc nevadí. Vadí,“ vysvětluje Anežka přístup k onemocnění. Přijetí nepřijde ze dne na den a je třeba si dát čas.

Je naprosto v pořádku, pokud při zjištění diagnózy cítíte smutek, vztek, strach nebo beznaděj. Je to přirozené a nechte emoce volně projít. V případě, že cítíte, že je pro vás situace opravdu náročná, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc psychoterapeuta nebo psychologa.

Život a Crohnova choroba – co změnit?

Život s autoimunitním onemocněním představuje mnoho změn, a pokud chce člověk žít co nejkvalitněji, musí pro to něco udělat. Někdy je onemocnění samozřejmě i omezující. ,,Omezuje mě to třeba v cestování, znamená to pro mě cizí jídlo a změnu prostředí. Také intimita je velké téma,“ dodává Anežka.

Vyhledání lékařské pomoci je základ, ale zbytek už je na nás samých. Tohle jsou Anežky 4 základní tipy pro snazší život s Chrohnovou chorobou:

  • úprava jídelníčku,
  • bylinkové čaje,
  • probiotika,
  • psychická pohoda.

Jídelníček bude u každého člověka, který se potýká s Crohnovou chorobou, odlišný. Existuje několik obecných tipů, ale je potřeba si vše vyzkoušet na sobě samém. Někdo s Crohnovou chorobou ví, že je pro něj zelenina zapovězená, jiný si však některé druhy dopřeje. ,,Není to o tom rozdělovat potraviny na zdravé a nezdravé, ale o tom, co moje střeva zvládnout a co ne,“ doporučuje Anežka.

Je vyzkoumáno, že pacienti s Crohnovou chorobou mají jiné složení střevního mikrobiomu a je potřeba do střev dodávat ty správné bakterie. Tyto bakterie mají mnoho důležitých funkcí jako trávení vitamínů, tvorba nových látek, podpora imunitního systému. Probiotika mohou pomoci podpořit zdraví střevní mikroflóry a zmírnit některé příznaky onemocnění trávicího traktu.

Anežka Dašková, studentka medicíny, pacienta Crohnova choroba, drží Symprove

Kvalitnější život i pro pacienty Crohnovy choroby

,,Všechny nemoci jsou zhoršovány stresem, ať už jejich vznik nebo následný průběh,“ připomíná Anežka. Duševní zdraví bylo až do nedávna tabu a jen zmínka o tom, že nás trápí úzkosti, znamenala nálepku blázen. Doba se posouvá a my už dnes víme, že fyzické zdraví je propojeno s tím mentálním a mnoho obtíží se může odrážet od přemíry stresu a napětí v těle. Přečtěte si náš článek se základními tipy, jak pečovat o svou duši.

Sledujte Anežku na sociálních sítích a jejím YouTube kanále, kde sdílí mnoho praktických tipů. Oporou vám bude také komunita pacientů se střevními onemocněními Pacienti IBD.

Tento článek je součástí série zpracovaných rozhovorů se zdravotnickými profesionály, odborníky a dalšími osobnostmi, které se ve své profesi zabývají trávením, mikrobiomem a dalšími oblastmi souvisejícími s celkovým zdravím organismu, nebo prožívají osobní zkušenost s trávicím onemocněním či intolerancí. Další články naleznete v sekci Odborné poradenství, konkrétně videa na našem Youtube kanálu.