Při výběru probiotik je důležité klást si ty správné otázky: V jaké jsou formě, jaké obsahují kmeny, na jakou značku se zaměřit? Důležité je mít na paměti, že každý organismus je individuální a to, co pomáhá jiným, nemusí sedět vám a naopak. Obecně však platí, že kvalitní probiotika by měla obsahovat probiotické kmeny, které mají prokázány příznivé účinky na trávení a organismus, a to například laktobacily. V tomto článku jsme se podrobně podívali na kmeny, které Symprove obsahují.
Kmen Lactobacillus acidophilus
Laktobacil Lactobacillus acidophilus je laktobacil, který se nejčastěji vyskytuje jako střevní probiotikum schopné vyvolat příznivé účinky na mikrobiotu gastrointestinálního traktu (GIT). Metchnikoffova publikace z roku 1906 The Prolongation of Life: Optimistic Studies (Prodloužení života: optimistické studie) zahrnula bacil kyseliny mléčné v bulharských jogurtech jako činidlo zodpovědné za prevenci střevní hniloby a stárnutí. Později bylo zjištěno, že Metchnikoffův bulharský kmen nepřežil přechod přes trakt, což vedlo k nahrazení L. acidophilus jako nejpravděpodobnějšího kandidáta na splnění primárních kritérií očekávaných od střevních probiotik.
Od té doby bylo zjištěno, že různé laktobacily obývají mikrobiotu trávicího ústrojí, ústa a vagínu a každý z nich může vyvolat různé benefity jako složky normální mikroflóry. Nejrozšířenější z nich je šest druhů homofermentativních laktobacilů, které nyní tvoří skupinu známou jako L. Acidofilní komplex.
Kmen Lactobacillus rhamnosus
Tento laktobacil patří mezi bakterie podporující dobrý stav střevní mikroflóry. Některé kmeny tohoto druhu jsou řazeny mezi probiotika, která pozitivně upravují střevní mikroflóru, brání přemnožení škodlivých bakterií, pomáhají při léčbě průjmu, jako prevence při cestách do zahraničí, či pomáhají zlepšit stav střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Celkově zlepšují imunitu.
Bakterie Lactobacillus rhamnosus jsou někdy používány při výrobě jogurtů a mléčných výrobků, jako jsou pasterizovaná a fermentovaná mléka nebo sýry. Tato bakterie je odolná vůči působení žaludečních kyselin a žluči v trávicím traktu.
Kmen Lactobacillus plantarum
Fyziologické funkce laktobacilů Lactobacillus plantarum DR7 byly studovány na zvířatech a lidech a prokázalo se, že kmeny vykazují zdraví prospěšné účinky na střeva, mozek a imunitu, které jsou v tělesném systému propojeny a vzájemně propojeny také při tvorbě příznivého zdravotního stavu.
Má širokou škálu využití v potravinářském průmyslu jako počáteční plodina a jako konzervační prostředek. V poslední době se jeho používání v probiotických doplňcích a při fermentaci mléčných výrobků zvýšilo, stejně jako jeho využití při výrobě kvašených vín, masných výrobků a zeleniny.
Lactobacillus plantarum je užitečný při léčbě průjmu, pomáhá také snižovat koncentraci celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi. U pacientů s dráždivým střevem pomáhá snižovat příznaky jako bolest a nadýmání. Během léčby antibiotiky může mít preventivní účinek a mírnit gastrointestinální symptomy. Předběžné výsledky ukazují, že stimuluje specifický imunitní systém u dětí s vrozeným virem lidské imunodeficience (HIV).
Kmen Enterococcus faecium
Enterococcus faecium, neboli E. faecium, je probiotický kmen, který podle výsledků několika studií dokáže zlepšit fungování trávicího traktu a posílit imunitní systém. Je běžně přítomen ve střevě zvířat a lidí a již mnoho let se používá jako probiotický doplněk. E. faecium má antimikrobiální vlastnosti, což jej činí účinným při léčbě bakteriálních infekcí. Zároveň se ukázalo, že je prospěšný při snižování výskytu a závažnosti průjmu a zánětu ve střevě.
Mezi patologie, na kterých se může podílet, patří závažné infekce močových cest, rány, bakteriémie a endokarditida. Většina infekcí pochází z endogenní mikroflóry, přestože se mohou přenášet z člověka na člověka nebo konzumací kontaminovaných potravin nebo vody.