Horké dny a zářivé sluneční paprsky přímo lákají k vodě. Bazény, jezera, koupaliště a letní dovolené u moře jsou pro většinu z nás ideálním programem během léta. Pro mnohé ženy je však nejedno koupání spojováno s nepříjemnými problémy „tam dole“. Jak se jim spolehlivě vyhnout a co dělat, aby riziko infekce bylo co nejnižší?
Témata intimního zdraví jsou pro mnohé stále tabu, ale potýká se s nimi během života každá žena. Nepříjemné pálení, svědění, zápach či změna výtoku patří k nejčastějším problémům, se kterými se potýkají především během léta. Proč je tomu tak a jak tomu předcházet?
Proč je intimní zdraví rizikovější u žen?
Muži se mohou nakazit infekcí stejně. Proč tedy většinou trpí infekcemi ženy, když bazény navštěvujeme s partnery, manžely či bratry? Jednoduchou odpovědí je lidská anatomie. Ženy mají v porovnání s muži kratší močovou trubici.
Roli sehrává i kratší vzdálenost pochvy a konečníku ženy k vnějšímu vývodu močové trubice. Zatímco ženská močová trubice měří 3 až 4 centimetry, u mužů je to několikanásobně více, od 20 centimetrů. Z tohoto důvodu umí bakterie proniknout mnohem jednodušeji do ženského ústrojí.
Faktory podporující riziko vzniku infekce:
- Zvyk nechat si na sobě oblečené mokré plavky po koupání,
- příliš studená voda,
- průvan,
- sezení na studeném podkladu,
- přidružená onemocnění, jako například diabetes a imunitní deficity,
- nesprávná hygiena.
Ženská pochva je plná prospěšných bakterií. Každá žena má svůj vlastní vaginální mikrobiom, tvořený především laktobacily, které produkují kyselinu mléčnou a starají se tak o nízké pH, které ženu chrání před usazením právě škodlivých bakterií. Mikrobiom v pochvě rovněž doplňuje imunitní funkci člověka. Právě nedostatek laktobacilů může způsobit disbiózu a nepříjemná infekce propukne mnohem pravděpodobněji.
Infekce v ženských partiích: Jak ji rozpoznat?
- Bolest a nepohodlí v oblasti podbřišku
- Intenzivní svědění
- Abnormální výtok, který může být žlutý, zelený, bělavý, hrudkovitý či hnědý
- Pocit štípání
- Pálení při močení či pohlavním styku
- Časté nutkání na toaletu
- Zápach
- Zarudnutí
- Otok vnějších genitálií
Nejlepší pomocí pro ženské intimní zdraví je prevence.
Dodržujte tyto tipy a riziko nakažení infekcí snížíte na minimum:
- Vypijte denně dostatečné množství tekutin, přibližně 1,5 až 2 litry.
- Mějte s sebou vždy dvoje plavky, jedny na koupání, jedny na opalování, a po každém koupání vyměňte mokré plavky za suché.
- Po koupání se vždy osprchujte čistou vodou a na intimních místech aplikujte vhodné mýdlo určené pro intimní hygienu.
- Při utírání konečníku postupujte směrem zevnitř ven, nikdy ne naopak, abyste si nepřenesli infekce z konečníku do pochvy.
- Vyhněte se intimnímu kontaktu na koupalištích, přírodních vodách, a především v saunách.
- Po každém pohlavním styku navštivte toaletu.
- Noste kvalitní spodní prádlo z prodyšných a přírodních materiálů.
Probiotika jako pomocník při prevenci
Podívejme se na proces nejčastějšího vzniku infekce močového traktu. Infekce močové trubice začíná u většiny žen jako vaginální infekce, která postupuje do močové roury a měchýře. Jejím nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli (E. coli), která se dostane z konečníku do vagíny a následně přestoupí do sterilního močového traktu. Právě proto existují studie, které začaly poukazovat na zlepšení zdraví střev a vaginální flóry v prevenci opakovaných infekcí močového traktu. V tomto mohou pomoci probiotika Symprove, která působí přímo ve střevech a přispívají ke správné rovnováze střevní mikroflóry.
Udržujte rovnváhu ve střevním mikrobiomu i v létě.
Infekce „tam dole“ nejsou ostuda, a jsou součástí běžné praxe každého všeobecného lékaře. Nenechte proto postupovat infekci do dalších reprodukčních a močových orgánů a při podezření neodkládejte návštěvu odborníka. Většinou se jedná o léčbu nekomplikovaných infekcí, které však v případě neléčení mohou přerůst až například na zánět ledvin. Prevence je obecně nejlepší klíč k úspěchu než samotná léčba.
Užijte si léto bez nepříjemností.